Nebulizacja jest metodą rozpraszania roztworów lub zawiesin w leczeniu inhalacyjnym chorób układu oddechowego. Może również służyć do podawania leków o działaniu pozapłucnym oraz może być stosowana w diagnostyce chorób układu oddechowego. Nebulizacja polega na dostarczeniu leku w postaci aerozolu bezpośrednio do dróg oddechowych chorego. Aerozol to drobne cząsteczki płynnego leku zawieszone w gazie. W zależności od wielkości cząsteczek depozycja leku dotyczy określonego piętra dróg oddechowych – im mniejsza cząsteczka, tym głębsza penetracja. Dobór nebulizatora ma kluczowe znaczenie dla właściwej depozycji leku w tkance płucnej, a tym samym dla osiągnięcia zamierzonego efektu klinicznego. Najważniejszymi kwestiami pozostają wielkość generowanych cząsteczek leku oraz docelowe miejsce ich depozycji. W schorzeniach górnych dróg oddechowych z powodzeniem można stosować wszystkie dostępne rodzaje urządzeń, natomiast w zakażeniach dolnych dróg oddechowych rekomendowane są inhalatory pneumatyczne lub ultradźwiękowe siateczkowe, gdyż sprawiają one, że cząsteczki leku są najmniejsze i penetrują najgłębiej. Rozwój urządzeń do nebulizacji prowadzi do coraz bardziej efektywnej depozycji płucnej przy zmniejszaniu depozycji ustno-gardłowej, co z reguły przekłada się na efektywniejszą i bezpieczniejszą aerozoloterapię.
Inhalator (urządzenie inhalacyjne) – urządzenie wytwarzające aerozol.
Nebulizacja – rodzaj terapii inhalacyjnej, w której wykorzystuje się nebulizator (będący rodzajem inhalatora).
Nebulizator – urządzenie (inhalator) generujące aerozol w wyniku mechanicznego rozproszenia (atomizacji) leku znajdującego się w fazie ciekłej (roztwór, zawiesina).
Nebulizator (inhalator) pneumatyczny (ang. jet nebulizer) – urządzenie do nebulizacji składające się z głowicy rozpylającej połączonej ze źródłem sprężonego powietrza, generujące aerozol dzięki wykorzystaniu efektu Bernoulliego w dyszy Venturiego.
Nebulizator (inhalator) siateczkowy (membranowy; ang. mesh nebulizer) – urządzenie tworzące aerozol na skutek wymuszonego drganiami o niskiej częstotliwości wyciskania roztworu leku przez kalibrowane otwory siatki.
Nebulizator (inhalator) ultradźwiękowy – urządzenie do nebulizacji wytwarzające aerozol dzięki fali akustycznej generowanej przez głowicę ultradźwiękową (kryształ piezoelektryczny).
MMAD (ang. mass median aerodynamic diameter) mediana rozkładu masowego aerodynamicznej wielkości cząstek – średnia wielkość cząstek; jest to średnica aerodynamiczna cząstki/kropli odpowiadająca medianie (50%) skumulowanego rozkładu masowego, podawana w µm.
FPF (ang. fine partical fraction) frakcja cząstek drobnych – udział masowy cząstek aerozolowych mniejszych od 5 µm w dawce emitowanej danego leku. Jeden z najważniejszych parametrów opisujących chmurę aerozolową, świadczący o jej potencjale leczniczym. Im wyższa FPF, tym więcej inhalowanego leku deponuje się w dolnych drogach oddechowych. Optymalna FPF w terapii schorzeń dolnych dróg oddechowych >70%.
FPD (ang. fine partical dose) dawka cząstek drobnych – dawka leku inhalacyjnego występująca w postaci cząstek drobnych, o średnicy aerodynamicznej <5 µm. Im większa FPD, tym więcej leku może zdeponować się w dolnych drogach oddechowych.
GSD (ang. geometric standard deviation) geometryczne odchylenie standardowe – miara rozproszenia (szerokość rozkładu, dyspersji) wielkości cząstek aerozolu. Im mniejsze GSD aerozolu, tym bardziej jest on monodyspersyjny.
RF (ang. respirable fraction) frakcja respirabilna – udział masowy cząstek aerozolowych, które mogą być wdychane z całej chmury.
RP (ang. respirable particles) cząstki respirabilne – cząstki leku o średnicy aerodynamicznej < 10 µm penetrujące w czasie wdechu dolne drogi oddechowe.
Zawsze należy przestrzegać wskazówek lekarza dotyczących rodzaju leku, który można stosować, jego dawki, częstotliwości i czasu trwania inhalacji.
Wszystkie preparaty do nebulizacji zawierają wodę jako rozpuszczalnik , jednak często różnią się między sobą właściwościami fizykochemicznymi, co może mieć wpływ na przebieg procesów rozpylania i inhalacji. Różnice te wynikają z właściwości zarówno samego leku (substancji czynnej), jak i związków dodawanych jako stabilizatory odczynu oraz trwałości preparatu.
Preparaty lecznicze do nebulizacji mogą zatem różnić się pod względem lepkości, napięcia powierzchniowego, siły jonowej oraz rozpuszczalności cząstek leku. Ze względu na ostatnie kryterium można je podzielić na roztwory (gdy lek jest całkowicie rozpuszczony) oraz zawiesiny (gdy lek występuje w postaci nierozpuszczalnych drobnych cząsteczek stałych rozproszonych w cieczy). Ten drugi typ preparatów stanowią leki zawierające GKS, np. budezonid. Zawsze należy sprawdzić w ChPL, czy dany lek może być nebulizowany i za pomocą jakiego nebulizatora.
Dawka nominalna to masa leku zadeklarowana przez producenta (w ampułce) i wlewana do nebulizatora. Może to być również masa substancji zaplanowana do wykorzystania w czasie inhalacji.
Dawka emitowana to całkowita (górna granica możliwości emisji) masa cieczy emitowana z nebulizatora w trakcie jednej nebulizacji.
Dawka dostarczona (zainhalowana) to dawka, która dociera do dróg oddechowych bez względu na miejsce depozycji. Ma to szczególne znaczenie przy nebulizatorach pracy ciągłej (aerozol jest emitowany przez cały czas), gdyż dostarczenie leku możliwe jest tylko we wdechu.
Dawka zdeponowana (około 20–30% dawki nominalnej) to masa leku, jaka została zdeponowana („zatrzymana”) w drogach oddechowych, jest to faktyczna dawka lecznicza.
Na objętość dawki zdeponowanej wpływają:
Cykl oddechowy należy do głównych elementów wpływających na depozycję leku w dolnych drogach oddechowych. Wynika to z tego, że depozycja leku w trakcie inhalacji następuje tylko podczas wdechu. Można stwierdzić, że wydech jest dla depozycji (a co za tym idzie – dla inhalacji) stracony. Dodatkowo jeżeli dziecko płacze, to lek deponuje się głównie w górnych drogach oddechowych i żołądku, a depozycja płucna oscyluje wokół 1%. W takiej sytuacji inhalacja jest nieskuteczna. Cykl oddechowy u dzieci różni się w zależności od wieku. Im młodsze dziecko, tym bardziej cykl ten jest niekorzystny, jeśli chodzi o dotarcie leku do dolnych dróg oddechowych. Nebulizacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a u dzieci optymalny czas to 3–5 minut.
Najczęściej używane skróty dotyczące parametrów charakteryzujących chmurę aerozolową, klas leków wziewnych oraz inne ważne skróty używane w tekście
ChPL – Charakterystyka Produktu Leczniczego
DD (ang. deposited dose) – dawka zdeponowana w układzie oddechowym
DPI (ang. dry powder inhaler) – inhalator suchego proszku (proszkowy)
ED (ang. emitted dose) – dawka opuszczająca inhalator
GKSw – glikokortykosteroidy wziewne
KI – komora inhalacyjna – pomocnicze urządzenie inhalacyjne wykorzystywane podczas inhalacji z pMDI lub MDLI.
LAMA – długo działające leki antycholinergiczne (cholinolityczne)
LVN (ang. large volume nebulizer) – nebulizator o dużej objętości
MDLI (ang. metered dose liquid inhaler) – inhalator płynowy dozujący
ND (ang. nominal dose) – dawka leku nominalna (dawka określająca zawartość substancji w jednej odmierzonej porcji leku przygotowanej do inhalacji)
pMDI (ang. pressurised metered dose inhaler) – inhalator ciśnieniowy dozujący
pMDI-BA (ang. pMDI breath acctuated) – inhalator ciśnieniowy dozujący wyzwalany wdechem
POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc
RV (ang. residual volume) - objętość rezydualna
SABA – krótko działające β2-mimetyki wziewne
SAMA – krótko działające leki antycholinergiczne (cholinolityczne)
SVN (ang. small volume nebulizer) – nebulizator o małej objętości
TV (ang. tidal volume) – pojemność oddechowa