Sprawdź jak poprawnie stosować nebulizator siateczkowy (membranowy)

Zobacz Video

Nebulizator siateczkowy

Zobacz Video

Mycie nebulizatora siateczowego

Sprawdź zasady korzystania poniższych leków:

Nebulizator siateczkowy - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Ponad 20-letnie doświadczenia z tymi inhalatorami pokazały, że ta grupa urządzeń ma bardzo liczne zalety i prawdopodobnie będzie w przyszłości coraz szerzej stosowana w różnych chorobach i we wszystkich grupach wiekowych.

Podział

- aktywne (drgania przenoszone są na siateczkę/membranę i ona wibruje)

- pasywne (drgania przenoszone są bezpośrednio na roztwór)

Budowa

- Głowica rozpylająca z pojemnikiem na lek (siatka/membrana)

- Maski (maska mała dla dzieci, maska duża dla dorosłych), ustnik do inhalacji - przeznaczone do wielokrotnego użytku

- Korpus nebulizatora (elektrody, przycisk strat/stop)

Mechanizm działania

Działanie nebulizatorów siateczkowych polega na tworzeniu mgiełki kropel na skutek zrywania cieczy z powierzchni perforowanej membrany (siateczki), wibrującej z wysoką częstotliwością 100-200 tys. drgań na sekundę (kHz). Są to drgania z zakresu ultradźwiękowego, jednak o ponad 10-krotnie mniejszej częstotliwości niż stosowane w klasycznych nebulizatorach ultradźwiękowych, co przekłada się na niższą moc dostarczaną do cieczy i eliminację wielu wad klasycznych nebulizatorów ultradźwiękowych (m.in. podgrzewanie rozpylanej cieczy i ryzyko inaktywacji substancji czynnej). Podczas wibracji w nebulizatorach typu mesh z powierzchni membrany są zrywane kropelki o średnicy rzędu mikrometrów, nawet jeśli otworki w membranie są znacznie większe. Warto więc podkreślić, więc mechanizm rozpraszania wcale nie polega w tym przypadku na wyciskaniu przez siatkę kropelek o wielkości równej dokładnie średnicy otworków.

Urządzenia posiadają albo siateczkę aktywną, wprawianą w drgania przez wibrujący kryształ piezoelektryczny, albo pasywną, wibrującą pod wpływem drgań wytworzonych w cieczy. Nebulizatory z siateczką aktywną mogą pracować w trybie ciągłym lub być aktywowane do pracy wdechem chorego albo manualnie.

Przeciwwskazania do stosowania

Pacjenci z obrzękiem płuc nie mogą używać tego produktu.

U osób z ostrą astmą i epizodami ostrego zawału płuc użytkowanie jest zabronione.

Zalety nebulizatora siateczkowego

  1. Bardzo mała prędkość wydostającej się chmury aerozolu (< 4 m/s).
  2. Wartość MMAD (mass median aerodynamic diameter) takiej chmury waha się między 2 a 6 μm (zależy od wielkości otworów siateczki i formulacji roztworu/zawiesiny).
  3. Specyficzna budowa membrany zapewnia generację aerozolu o powtarzalnych, ściśle określonych parametrach chmury aerozolowej; tworzenie aerozolu prawie monodyspersyjnego, co z kolei daje większą przewidywalność miejsca depozycji w drogach oddechowych.
  4. Bardzo mała objętość zalegająca komory nebulizacyjnej (RV -residual volume) wartość ta wynosi ok. 0,1–0,15 ml i jest nawet 10–15 razy mniejsza niż w klasycznych inhalatorach pneumatycznych pracy ciągłej.
  5. Masa zdeponowanego aerozolu leczniczego z reguły jest większa od spotykanej w przypadku korzystania z nebulizatorów pneumatycznych.
  6. Nebulizatory te z reguły są efektywniejsze klinicznie vs nebulizatory pneumatyczne u chorych na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy mukowiscydozę.
  7. Najczęściej używane nebulizatory w badaniach nad nowymi lekami, w tym również przeciwko COVID-19.
  8. Mały rozmiar i cicha praca (dyskrecja stosowania).

Wady nebulizatora siateczkowego

Zaobserwowano w niektórych urządzeniach zjawisko blokowania membrany, które utrudnia, a czasem uniemożliwia emisje aerozolu. Efekt ten może wynikać m.in. z gromadzenia się (krystalizacji) leku na brzegach otworków, co może następować, gdy nebulizator nie jest odpowiednio czyszczony. Czasem jednak blokowanie nebulizatora pojawia się w trakcie rozpylania i wynika ono z faktu gromadzenia się cieczy na zewnętrznej stronie siateczki, jest to obserwowane głównie w przypadku preparatów o większej lepkości. Dlatego w przypadku nebulizatorów siateczkowych nie powinno się stosować kwasu hialuronowego, należy także szczególnie przestrzegać zasad higieny.

Leki/preparaty do nebulizacji

Zawsze należy sprawdzić w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) lub ulotce, czy dany lek może być nebulizowany za pomocą nebulizatora siateczkowo-membranowego. Lek jest efektywny, gdy uzyska odpowiednie stężenie w narządzie docelowym (zdeponuje się w drogach oddechowych). Trzeba pamiętać, że dawka nominalna nie jest równa dawce wyemitowanej, dostarczonej do układu oddechowego i na końcu zdeponowanej.

Zalecane

Preparatami poddawanymi rozpyleniu mogą być również wodne roztwory chlorku sodowego (roztwór soli fizjologicznej o stężeniu 0,9% lub hipertoniczny o stężeniu 3% lub więcej) oraz cała gama leków o różnym mechanizmie działania m.in. glikokortykosteroidy – GKS, , β2-mimetyki, leki antycholinergiczne, leki mukolityczne, antybiotyki tj.:

  • budezonid
  • ipratropium (bromek ipratropium) + salbutamol (siarczan salbutamolu)
  • propionian flutykazonu
  • fenoterol + ipratropium
  • ipratropium (bromek ipratropium)
  • salbutamol
  • ambroksol

Przeciwwskazane

Nie stosować leków pentamidynowych oraz cieczy zawierających estry, oleje, ekstrakty. Lotne olejki nie są dozwolone, gdyż mogą powodować uszkodzenie głowicy. Nie używaj preparatów zawierających kwas hialu¬ronowy.

Środki ostrożności

Trzymaj nebulizator w pozycji pionowej, aby zachować pełną styczność cieczy z siateczką.

Lekkie kołysanie nie wpływa na użytkowanie, ale nie potrząsaj urządzeniem podczas nebulizacji.

Nie używaj urządzenia pod prysznicem i w łazience.

Nie należy używać urządzenia w pobliżu telefonu komórkowego i kuchenki mikrofalowej, aby uniknąć nieprawidłowej pracy inhalatora spowodowanej zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Nie włączaj urządzenia gdy w pojemniku na lek nie ma cieczy.

Nie dotykaj membrany.

Nie przechowuj urządzenia z płynem w środku. Po wykonanej nebulizacji dokonaj procedury czyszczenia.

Nie myj urządzenia pod bieżącą wodą ani nie zanurzaj w wodzie korpusu urządzenia.

Certyfikaty

Znak CE oznacza spełnienie zasadniczych wymagań Dyrektywy Unii Europejskiej 93/42/EWG dotyczącej wyrobów medycznych.

Mycie i dezynfekcja

Rekomenduje się, aby przed pierwszym użyciem zdezynfekować urządzenie, a po każdym użyciu urządzenie należy umyć zgodnie z instrukcją. W przypadku gdy nie jest używane przez dłuższy czas, wyczyść i zdezynfekuj pojemnik na lek oraz akcesoria.

Należy dokładnie oczyścić części inhalatora po każdym użyciu. W przeciwnym wypadku może nie działać prawidłowo.

Brak regularnego czyszczenia w przypadku intensywnego użytkowania urządzenia może doprowadzić do zapchania membrany, a nawet do jej pęknięcia.


Proces mycia i dezynfekcji nebulizatora siateczkowo-membranowego uzależniony jest od zaleceń producenta nebulizatora, dlatego zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdź jak ten proces przedstawia się dla Twojego urządzenia.


Przykładowe metody mycia to:

  • Do pojemnika na lek wlej od 3-6 ml wody o temp. nie wyższej niż 40 °C dodaj od 2-5 kropli białego octu; przeprowadź jeden cykl nebulizacyjny;
  • Umieść głowicę nebulizatora w pojemniku zawierającym 200ml wody o temp. nie wyższej niż 40°C z dodatkiem jednej łyżeczki do herbaty białego octu na 3-5minut;
  • Wlej do pojemnika na lek niewielka ilość wody destylowanej lub demineralizowanej ok. 0,5 ml, zamknij pokrywę, włącz, pozostaw tak włączony nebulizator na ok. 2 min do momentu wyczerpania zawartości;
  • Do pojemnika na lek wlej ciepłą wodę (maks. 70 °C); zamknij głowicę nebulizatora i wstrząśnij przez 30 sekund; uruchom urządzenie na ok. 1-2 minuty w celu czyszczenia głowicy inhalatora;
  • Myj wszystkie komponenty (z wyjątkiem jednostki głównej) pod ciepłą, bieżącą wodą (maks. 70 °C) przez około 5 minut dodając, jeżeli to konieczne detergent.

Przykładowe metody dezynfekcji przetrzyj powierzchnię głowicy i użytych akcesoriów alkoholem 75% lub środkiem medycznego przeznaczenia. Nie dotykaj membrany podczas przecierania. Maski i ustnik można zdezynfekować poprzez gotowanie ich w temperaturze 100°C przez 3 min. Nie należy gotować głowicy, może to spowodować jej uszkodzenie.

Ustnik i maski stanowią akcesorium zużywalne, przeznaczone do użytku tylko przez jedną osobę.

Głowica ma żywotność 1 rok przy prawidłowym sposobie używania i konserwacji.

Piśmiennictwo

  1. Emeryk A, Pirożyński M, Bodasiński J i wsp. Nebulizacja: czym, jak, dla kogo, kiedy? Polski Konsensus Nebulizacyjny. Medycyna Praktyczna - Pneumonologia. 2013; 1(wyd. spec.): 2-8.
  2. Emeryk A., Pirożyński M., Mazurek H. (red.): Polski Przewodnik Inhalacyjny (Wydanie II). Via Medica, Gdańsk 2021, 22–33.
  3. Sosnowski T.R., Janeczek K., Emeryk A. i wsp.: Nebulizator siateczkowy z komorą inhalacyjną – nowinka techniczna czy istotny postęp w nebulizacji? W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2022, 2: 64–68.
  4. Sosnowski T.R., Odziomek M.: Steroidy wziewne podawane z nebulizatorów siateczkowych – co powinniśmy wiedzieć? Alergologia Terapia 2019, 4: 83–88
  5. Kuna P., Mozga M.,: Nebulizacja leków u chorych z chorobami układu oddechowego w czasie pandemii SARS-CoV-2. Czy naprawdę jest ryzykowna, czyli jak rozumieć badania naukowe i rekomendacje? Alergologia Terapia 2021, 4: 102-114
  6. Kozikowska K., Sybilski A.J.: Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil 2023, Vol. 19, Nr 2.
  7. Sybilski Adam J.. Dekalog nebulizacji, Pediatr. Med. Rodz. 2019, 15 (2), p. 116–119
  8. Interna Szczeklika 2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.
  9. Strony internetowe producentów/dystrybutorów i IFU konkretnego wyrobu medycznego (dostęp 3/07/2024)

https://flaem.pl/inhalator-membranowy-flaem-lightneb

https://diagnosis.pl/produkty/inhalator-nebulizator-siateczkowy-pro-mesh

https://www.microlife.pl/produkty/drogi-oddechowe/inhalatory/neb-800

Nie tego szukałeś?