Nebulizator siateczkowy
Mycie nebulizatora siateczowego
Sprawdź zasady korzystania poniższych leków:
Ponad 20-letnie doświadczenia z tymi inhalatorami pokazały, że ta grupa urządzeń ma bardzo liczne zalety i prawdopodobnie będzie w przyszłości coraz szerzej stosowana w różnych chorobach i we wszystkich grupach wiekowych.
- aktywne (drgania przenoszone są na siateczkę/membranę i ona wibruje)
- pasywne (drgania przenoszone są bezpośrednio na roztwór)
- Głowica rozpylająca z pojemnikiem na lek (siatka/membrana)
- Maski (maska mała dla dzieci, maska duża dla dorosłych), ustnik do inhalacji - przeznaczone do wielokrotnego użytku
- Korpus nebulizatora (elektrody, przycisk strat/stop)
Działanie nebulizatorów siateczkowych polega na tworzeniu mgiełki kropel na skutek zrywania cieczy z powierzchni perforowanej membrany (siateczki), wibrującej z wysoką częstotliwością 100-200 tys. drgań na sekundę (kHz). Są to drgania z zakresu ultradźwiękowego, jednak o ponad 10-krotnie mniejszej częstotliwości niż stosowane w klasycznych nebulizatorach ultradźwiękowych, co przekłada się na niższą moc dostarczaną do cieczy i eliminację wielu wad klasycznych nebulizatorów ultradźwiękowych (m.in. podgrzewanie rozpylanej cieczy i ryzyko inaktywacji substancji czynnej). Podczas wibracji w nebulizatorach typu mesh z powierzchni membrany są zrywane kropelki o średnicy rzędu mikrometrów, nawet jeśli otworki w membranie są znacznie większe. Warto więc podkreślić, więc mechanizm rozpraszania wcale nie polega w tym przypadku na wyciskaniu przez siatkę kropelek o wielkości równej dokładnie średnicy otworków.
Urządzenia posiadają albo siateczkę aktywną, wprawianą w drgania przez wibrujący kryształ piezoelektryczny, albo pasywną, wibrującą pod wpływem drgań wytworzonych w cieczy. Nebulizatory z siateczką aktywną mogą pracować w trybie ciągłym lub być aktywowane do pracy wdechem chorego albo manualnie.
Pacjenci z obrzękiem płuc nie mogą używać tego produktu.
U osób z ostrą astmą i epizodami ostrego zawału płuc użytkowanie jest zabronione.
Zaobserwowano w niektórych urządzeniach zjawisko blokowania membrany, które utrudnia, a czasem uniemożliwia emisje aerozolu. Efekt ten może wynikać m.in. z gromadzenia się (krystalizacji) leku na brzegach otworków, co może następować, gdy nebulizator nie jest odpowiednio czyszczony. Czasem jednak blokowanie nebulizatora pojawia się w trakcie rozpylania i wynika ono z faktu gromadzenia się cieczy na zewnętrznej stronie siateczki, jest to obserwowane głównie w przypadku preparatów o większej lepkości. Dlatego w przypadku nebulizatorów siateczkowych nie powinno się stosować kwasu hialuronowego, należy także szczególnie przestrzegać zasad higieny.
Zawsze należy sprawdzić w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) lub ulotce, czy dany lek może być nebulizowany za pomocą nebulizatora siateczkowo-membranowego. Lek jest efektywny, gdy uzyska odpowiednie stężenie w narządzie docelowym (zdeponuje się w drogach oddechowych). Trzeba pamiętać, że dawka nominalna nie jest równa dawce wyemitowanej, dostarczonej do układu oddechowego i na końcu zdeponowanej.
Preparatami poddawanymi rozpyleniu mogą być również wodne roztwory chlorku sodowego (roztwór soli fizjologicznej o stężeniu 0,9% lub hipertoniczny o stężeniu 3% lub więcej) oraz cała gama leków o różnym mechanizmie działania m.in. glikokortykosteroidy – GKS, , β2-mimetyki, leki antycholinergiczne, leki mukolityczne, antybiotyki tj.:
Nie stosować leków pentamidynowych oraz cieczy zawierających estry, oleje, ekstrakty. Lotne olejki nie są dozwolone, gdyż mogą powodować uszkodzenie głowicy. Nie używaj preparatów zawierających kwas hialu¬ronowy.
Trzymaj nebulizator w pozycji pionowej, aby zachować pełną styczność cieczy z siateczką.
Lekkie kołysanie nie wpływa na użytkowanie, ale nie potrząsaj urządzeniem podczas nebulizacji.
Nie używaj urządzenia pod prysznicem i w łazience.
Nie należy używać urządzenia w pobliżu telefonu komórkowego i kuchenki mikrofalowej, aby uniknąć nieprawidłowej pracy inhalatora spowodowanej zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Nie włączaj urządzenia gdy w pojemniku na lek nie ma cieczy.
Nie dotykaj membrany.
Nie przechowuj urządzenia z płynem w środku. Po wykonanej nebulizacji dokonaj procedury czyszczenia.
Nie myj urządzenia pod bieżącą wodą ani nie zanurzaj w wodzie korpusu urządzenia.
Znak CE oznacza spełnienie zasadniczych wymagań Dyrektywy Unii Europejskiej 93/42/EWG dotyczącej wyrobów medycznych.
Rekomenduje się, aby przed pierwszym użyciem zdezynfekować urządzenie, a po każdym użyciu urządzenie należy umyć zgodnie z instrukcją. W przypadku gdy nie jest używane przez dłuższy czas, wyczyść i zdezynfekuj pojemnik na lek oraz akcesoria.
Należy dokładnie oczyścić części inhalatora po każdym użyciu. W przeciwnym wypadku może nie działać prawidłowo.
Brak regularnego czyszczenia w przypadku intensywnego użytkowania urządzenia może doprowadzić do zapchania membrany, a nawet do jej pęknięcia.
Proces mycia i dezynfekcji nebulizatora siateczkowo-membranowego uzależniony jest od zaleceń producenta nebulizatora, dlatego zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia sprawdź jak ten proces przedstawia się dla Twojego urządzenia.
Przykładowe metody mycia to:
Przykładowe metody dezynfekcji przetrzyj powierzchnię głowicy i użytych akcesoriów alkoholem 75% lub środkiem medycznego przeznaczenia. Nie dotykaj membrany podczas przecierania. Maski i ustnik można zdezynfekować poprzez gotowanie ich w temperaturze 100°C przez 3 min. Nie należy gotować głowicy, może to spowodować jej uszkodzenie.
Ustnik i maski stanowią akcesorium zużywalne, przeznaczone do użytku tylko przez jedną osobę.
Głowica ma żywotność 1 rok przy prawidłowym sposobie używania i konserwacji.
https://flaem.pl/inhalator-membranowy-flaem-lightneb
https://diagnosis.pl/produkty/inhalator-nebulizator-siateczkowy-pro-mesh
https://www.microlife.pl/produkty/drogi-oddechowe/inhalatory/neb-800